Żwir / Cała Polska

Zasady transportu żwiru budowlanego

Odwiedź stronę Maxi-Service - portal, w którym znajdziesz wiele ofert na transport żwiru budowlanego na terenie całej Polski.

Żwir budowlany w Polsce należy do materiałów najczęściej stosowanych, potrzebnych zarówno przy prowadzeniu robót ziemnych służących do przygotowania terenu pod inwestycję, jak i podczas jej realizacji. Jest on niezbędny do ulepszania podłoża, wykonywania podbudów i utwardzania nawierzchni, a także jako składnik betonów i zapraw. Nim zostanie użyty, musi jednak zostać dostarczony do miejsca przeznaczenia. Transport żwiru w Polsce ze względu na jego ilość i masę musi się odbywać z wykorzystaniem specjalnych urządzeń.

Jak najczęściej jest transportowany żwir budowlany w Polsce?

Najczęściej stosowanym środkiem transportu żwiru jest transport drogowy. Złóż żwiru często znajdują się w odległościach, które umożliwiają wygodny i ekonomiczny transport ciężarówkami. Duża pojemność tych pojazdów pozwala na przewiezienie znacznych ilości żwiru w jednym transporcie, co przyspiesza proces realizacji projektów budowlanych.

Co jest ważne przy transporcie żwiru budowlanego?

Żwir należy do materiałów sypkich, musi więc zostać odpowiednio zabezpieczony przed ubytkami powodowanymi przez wiatr czy pęd powietrza powstający podczas jazdy. W tym celu na skrzynie ładunkowe zakłada się specjalne plandeki. Sposobem zapobiegania stratom jest też równomierne wypełnianie materiałem całej dostępnej przestrzeni skrzyni ładunkowej oraz unikanie jej przeładowywania. Ponieważ żwir budowlany nierzadko jest dostarczany na place budów, gdzie nie ma jeszcze dróg technologicznych, do jego przewozu korzysta się z wywrotek wieloosiowych.